Sosyal Güvenlik Mevzuat Duyurusu – 18

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında emekli olacak çalışanların kıdem tazminatlarını ödeyecek KOBİ ve KOBİ dışı firmaların finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından devreye alınan Hazine destekli EYT Destek Paketi’ne başvurular başlamıştır.

KGF tarafından sağlanacak EYT Destek Paketi’nin detayları aşağıda yer almaktadır:

– EYT Destek Paketi başvuruları Kamu ve Özel Bankalara yapılabilecektir.

-Ödemeler kredi veren tarafından doğrudan 7438 sayılı Kanun kapsamında emekli olacak çalışanların hesabına yatırılacaktır.

– Paket kapsamında KOBİ’ler için 13,3 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 28,5 milyon liraya kadar kredi imkanı sağlanacak.

-Kefalet oranı KOBİ’ler için yüzde 75, KOBİ dışı firmalar için ise yüzde 70 olarak belirlenmiştir. Azami 6 ay ödemesiz dönem dahil 36 ay vadeyle kullandırım yapılacaktır.

– Paket kapsamında 24 ay üzeri vadeli kredilerde faiz/kar payı oranı TLREF artı 300 baz puan olacak. Söz konusu faiz oranları 1-10 çalışanın kıdem tazminatı ödemesinde kullandırılacak krediler için geçerli olacaktır.

– Bu çalışan sayısını aşan kullandırımlar için ise faiz/kar payı oranı banka tarafından belirlenecektir.

-EYT Destek Paketi kapsamında kullandırılacak kredinin faiz/kar payı oranı 24 aya kadar vadeli kredilerde TLREF artı 200 baz puan olarak uygulanacaktır.Leave a Comment


Smart Çözümlerimizi hemen deneyin!

Demo Talebi!